Ekonomi

İzmit'e hem Halk Süt müjdesi, hem de Teleferik sürprizi

Koronavirüs salgını nedeniyle uzun süre yapılamayan İzmit Belediyesi Temmuz ayı Meclis Toplantısı önceki gün gerçekleşirken toplantıda Halk Süt projesi için kredi kullanımı yetkisi onaylandı. Uzun süre komisyonda bekleyen Halkla İliskiler Müdürlüğü

8 Temmuz 2020 Saat: 11:45
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.874 kez okunmuştur

İzmite hem Halk Süt müjdesi, hem de Teleferik sürprizi
İzmit'e hem Halk Süt müjdesi, hem de Teleferik sürprizi

Pandemi süreci nedeniyle yaklaşık 4 aydır gerçekleştirilmeyen İzmit Belediyesi Meclisi uzun bir aradan sonra ilk kez gerçekleştirildi. Sosyal mesafe kurallarına uyularak, herkesin maske kullandığı ve seyircinin alınmadığı mecliste 24 gündem maddesi görüşüldü. Koronavirüs tedbirleri kapsamında seyircinin alınmadığı meclisi vatandaşlar İzmit Belediyesi sosyal medya hesaplarından canlı yayınla an be an takip edebildi.

 

HAFTAYA ARA MECLİS VAR

İzmit Belediye meclisinin uzun süredir gündeminde olan fakat bir türlü sonuca ulaşmayan Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün kurulması oy birliğiyle, vatandaşların taleplerine daha hızlı cevap verebilmek adına Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün birbirinden ayrılması maddesi ise AK Partili üyelerin çekimser kalmasıyla, CHP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi. Ayrıca Halk Süt projesi için gündeme getirilen madde de yine AK Partili meclis üyelerinin çekimser kalmasıyla CHP’li meclis üyelerin oylarıyla kabul edildi. Temmuz ayı meclisinin ikinci oturumu 14 Temmuz saat 15:00’da gerçekleşecek.

 

HALK SÜT İÇİN KREDİ KULLANILACAK

 

Meclis Toplantısında kabul edilen en önemli maddelerden biri, Başkan Hürriyet’in büyük önem verdiği Halk Süt projesi için kredi kullanım talebinin kabul edilmesi oldu. AK Partili meclis üyelerinin çekimser kalmasıyla madde CHP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi. Konuyla ilgili AK Partili meclis üyelerinin açıklama istemesine cevap veren Başkan Hürriyet, Halk Süt projesiyle ilgili iki plan olduğunu söyledi. Başkan Hürriyet, “İki farklı planımız var. Birincisi küçük ölçekli işletmelerle anlaşılarak belli sayıda hayvan temin edilmesi yoluyla ve bizim veterinerlerimizin kontrolünde süt üretimi ve paketleme işleminin yapılarak dağıtımın sağlanması. İkinci planımız ise hiç hayvan alımı yapmadan üreticiye, üretim imkânı tanıyarak, bizim desteklerimizle sütlerin üretilip, paketlenip dağıtılması oldu. Fakat sütlerin kaliteli olması konusunda hassas davranmak zorundayız. Kooperatiflerin aracılığıyla bu çalışmaları gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.

 

İZMİT’E TELEFERİK PROJESİ

 

Gündem maddeleri karara bağlandıktan sonra ise Başkan Hürriyet sürpriz bir projeyi mecliste gündeme taşıdı. İzmit’e teleferik yapımını incelediklerini belirten İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, “Seçim çalışmalarında benim teleferik vaadim yoktu. Fakat, İzmit’te teleferik yapılabilir mi diye bir araştırma yaptırdım. İzmit’te incelenen 10 noktadan 2’sinde en az maliyetle yapılabileceği raporu verildi. Stratejik planımızda teleferik yer almıyordu. Ayrıca böyle bir bütçede ayırmadık. Ancak İzmit’in tarihi değerlerini daha gün yüzüne çıkaracak, İzmit’e marka değer katacak bir proje imkanı var ise hayata geçirmek istiyoruz. Benim meclis üyelerimden talebim bu konunun komisyonda değerlendirilmesi olacak” dedi. Bunun üzerine yapılan oylamada İzmit’te yapılması ön görülen teleferik konusu gündeme alınarak komisyona gönderildi.

 

HAYATINI KAYBEDENLER UNUTULMADI

 

Uzun bir süre sonra gerçekleştirilen meclis toplantısı İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in başkanlığında yapıldı. Başkan Hürriyet gündem maddelerine geçmeden önce 2 Temmuz Madımak Katliamı’nda, 5 Temmuz Erzincan Başbağlar Katliamı’nda, 11 Temmuz Srebrenitsa Katliamı’nda, 8 Temmuz’da Çorlu Tren Kazası’nda, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nde ve Sakarya’da ki fabrika patlamasında hayatını kaybedenleri andı. Başkan Hürriyet ayrıca 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı, 24 Temmuz Basın Bayramı ve Kurban Bayramı’nı kutladı.

 

KOMİSYONLARDA 5’LİK SİSTEM

 

Yeni dönemde komisyon üyelerinin belirlenmesi konusunda AK Parti, CHP ve MHP üyelerinin yer aldığı mecliste her partiden meclis üyesinin komisyonlarda yer alması gerektiğini ifade eden Başkan Hürriyet, “Belediye Kanunumuzun 24. maddesi ‘Belediye meclis üyeleri arasından en az 3 en fazla 5 kişiden oluşan ihtisas kurulları kurulabilir” diye ifade edilir. Meclis komisyonları üye seçiminden önce kurulacak komisyonları belirlediği belirtilir. Kanuna göre yaptığımız hesaplamada komisyonlar 3, 4 ya da 5 kişilik olarak kurulabilir. 5’lik sistemde yapılan hesaplamaya göre AK Parti grubu 18 kişiden, CHP 17 kişiden, MHP ise 3 kişiden oluşuyor. Toplam meclis üyesi 38 kişiden oluştuğu için sayı 5’e bölündüğünden AK Parti’ye 2 komisyon üyesi, CHP’ye 2 komisyon üyesi düşerken MHP grubuna hiç komisyon üyesi düşmüyor. Basit oranlama yapıldığında bu sayılar ortaya çıkıyor” dedi.

 

“MHP’YE OY VEREN VATANDAŞLARIMIZIN İRADESİNİ KORUYACAĞIZ”

 

Konuşmalarına devam eden Başkan Hürriyet, “Biz buradan bir kriz yaratmak ve kutuplaşma derdinde değiliz. Bir yandan meclis kanuna göre hareket edilmeli, bir yandan da kırıp dökmeden hareket edilmeli diye düşünüyoruz. Belediyeler Birliği ile de bu konuyla ilgili konuştuk. Belediyeler Birliği’nin konuyla ilgili yönergesinde bu uyumsuzluğun çözülmesi için komisyon üyelerinin bir kişi arttırılması veya indirilmesi konusunda meclisin anlaşması durumunda mümkün olabildiğini söyledi. AK Parti ve CHP meclis üyeleri komisyonlarda yer alabiliyor. Fakat MHP’li üyelerin de yer alması adına Belediyeler Birliği’nin verdiği yönerge doğrultusunda 5’lik sistemi uygulayacağız. Böylelikle MHP’ye oy veren vatandaşlarımızın iradesini korumak adına MHP’li meclis üyesi arkadaşlarımızın da komisyonlarda yer almasını sağlayacağız” şeklinde konuştu.         

 

ENCÜMEN VE KOMİSYON ÜYELERİ BELİRLENDİ

 

Gündem maddelerinin oylandığı mecliste ilk olarak yeni döneminde ihtisas komisyonları belirlendi. Bu doğrultuda Plan Bütçe, İmar, Çevre ve Sağlık, Eğitim, Gençlik ve Spor Komisyonu, Kültür Turizm ve Sanat Komisyonu, Sosyal Hizmetler Komisyonu ile Kırsal Hizmetler ve İsimlerin Komisyonu üyeleri oy birliği ile belirlendi. Komisyon üyelerinde Başkan Hürriyet’in çağrısıyla normalde yer almayan MHP üyeleri de dâhil edildi. Yeni dönemde mecliste 3 kişiden oluşan encümen üyeleri de seçildi. Tamamı AK Partili üyelerden oluşan encümen üyelerinde AK Parti grubunun reddetmesi nedeniyle hiçbir CHP’li üye dâhil edilmedi.

 

HİZMETİN PARTİSİ, SİYASETİ OLMAZ

 

Tiyatro Müdürlüğü’nün kurulmasıyla ilgili konuşan Başkan Hürriyet, “Mevcut Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü birçok konuyla ilgileniyor. Biz kentte gerçekleştirdiğimiz sanatsal faaliyetleri profesyonel anlamda gerçekleştirmek istiyoruz. Bu konuda nitelikli yapılanmaya ihtiyacımız var. Bu konu komisyonluk bir konu değil. Bu konuda pek tartışmak istemiyorum. Biz hizmet odaklı bakmaya gayret ediyoruz. Hizmetin partisi, siyaseti olmaz” ifadelerinde bulundu. Başkan Hürriyet’in bu konuşmasının ardından AK Partili meclis üyelerinin talebiyle ilgili madde komisyona havale edildi.

 

İKİ YENİ MÜDÜRLÜK KURULDU

 

Devam eden gündem görüşmelerinde bir süredir beklenen fakat bir türlü sonuca ulaşılamayan konular mecliste kabul edildi. İzmit halkının taleplerine daha hızlı cevap verebilmek adına Başkan Hürriyet tarafından sunulan Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün birbirinden ayrılması konusu AK Partili üyelerin çekimser kalması sonucu CHP’li üyelerin oylarıyla kabul edildi. Yine hayvanların sağlığı adına kurulması sürekli gündeme gelen Veteriner İşleri Müdürlüğü kurulması konusu ise oy birliği ile kabul edildi.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Yeni Derince Haber Sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız