Siyaset

DEVA Partisi kamuoyuna tanıtıldı

Partisinin tanıtım programında iktidara yüklenen eski Bakan Nihat Ergün, “İktidar unsurları korku siyaseti yapmayı sürdürüyor. Biz, korku siyasetini umut siyasetine dönüştürmek istiyoruz” dedi

11 Ağustos 2020 Saat: 15:25
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.633 kez okunmuştur

DEVA Partisi kamuoyuna tanıtıldı
DEVA Partisi kamuoyuna tanıtıldı

Ekonomi eski Bakanı Ali Babacan önderliğinde kurulan DEVA Partisinin il teşkilatı kamuoyuna tanıtıldı. Köseköy’de bulunan DoubleTreeby Hilton Otel’inde gerçekleştirilen tanıtım programına Teşkilat Başkanı Nihat Ergün, İl Başkanı Adem Koç, Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Ufuk Yaşar, Cem Avşar, Sakarya İl Başkanı Mehmet Erdoğan, Düzce İl Başkanı Murat Caymaz,Yalova İl Başkanı Mehmet Demirhan ve kurucu il yönetimi katıldı.

‘HİÇ SİYASET YAPMAMIŞ İSİMLER’

Açılış konuşmasını yapan DEVA Partisi İl Başkanı Adem Koç, “2 Temmuz tarihinde şahsıma il başkanlığı görevi verildi. Akabinde hızlıca Kocaeli teşkilatlanması için yoğun bir çalışma temposu içine girdik. 12 ilçemizde ortak hedefleri olan çalışma ekibi oluşturduk. İnşallah hayırlı olur. Kocaeli göç alan bir şehir. İl yönetimimizle bu çeşitliliği yansıtmaya çalıştık. Sosyokültürel anlamda da çeşitliliğimiz çok. Ayrıca sanayici, tüccar, serbest meslek erbabı, sağlık çalışanı, ev hanımı gibi mesleklerden yönetimimizi oluşturduk. Milliyetçi kesimden, merkez sağdan liberal kesimden ve siyaset hiç girmemiş isimlerin yönetime girme imkanı oldu” dedi.

‘YENİ BİR GÜVEN’

Partideki yaş ortalamasının çok genç olduğuna vurgu yapan Adem Koç, “İl binamızı da şehrin önemli bir noktasında tuttuk. Türkiye, yeni bir güven, inanç kapısı aramaktadır bu ülkede cesaret sahibi kadrolara ihtiyaç vardır inanıyorum ki en kısa zamanda partimizi en iyi şekilde amaçlarını anlatacağız” dedi.

‘MERKEZİMİZDE İNSAN VAR’

Adem Koç’un ardından konuşan DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nihat Ergün, “En güzel siyasi örgütlenmeyi gerçekleştirecek en güzel siyasi çalışmaları yapacak bir parti olarak karşınıza çıkacağız. Pandemi sürecini atlattığımızda daha geniş katılımlı programlar yapacağız” diye konuştu.

Yönetim kurulunun büyük bir bölümünün hiç siyaset yapmadığını hatırlatan Ergün, “Yönetimlerimizde gençler, kadınlar var. Kendi alanında birikim sahibi insanlar var. DEVA partisini kurarken insan merkezli bir siyasi parti kuruyoruz dedik. İnanı merkeze almayan duygularını geleceğe dair planlarını önemsemeyen bir parti olamaz. Merkez insan olmalıdır. Siyaset yapacağımız insanların öncelikle iyi insan olmasıdır. İyi insan Hindistan’da da, Afrika’da da Türkiye’de de iyidir. İyi insan başkasını aldatmayan yalan söylemeyen insandır. İkincisi işini iyi yapması çok önemli. Üçüncüsü demokrasiyi özümsemiş olmalıdır. Farklılıklarla bir arada yaşayabilen onları kendi rengine dönüştürmek istemeyen insan demokrat insandır. İyi demokrasi makaleleri yazan insandan bahsetmiyorum.

’REDDİ MİRAS YAPACAK HALİMİZ YOK’

Haklı olanı söylemekte bireysel söylemekle bir yere varılmıyor. Bunları yüksek sesle söylenmesi gerekiyor ki yanlışlar bir daha yapılmasın. Yeni bir şey yapmak gerekiyordu. Şimdi yanlışları söylemenin ve düzeltmenin en aleni olanını en yüksek sesle olanını yapıyoruz. Bunun için parti kurduk. Tamamen toplumun problemlerine odaklandık. İşsizlik yoksulluk, yolsuzluk,  tarım, sanayi bütün kesimlerin dertlerine çare arayan bir siyasi parti olacağız. Geçmişte ortak hikayeleri olanları bir araya getirdik. Reddi miras yapacak halimiz kendi geçmişimize sövüp sayacak halimiz yok” dedi.

‘ÖTEKİLEŞTİREN OLMAYACAK’

Partinin hedeflerinden bazılarını da anlatan Ergün, “Hedeflerimizden birisi siyasi insanileştirmek. Ötekileştiren, kutuplaştıran dil ve üsluba son vermek istiyoruz. İnsani zeminde siyaset yapmak istiyoruz. Kimsenin yüzüne bakamayacağımız siyaset yapmak istemiyoruz. Siyasete girmek için insanlıktan çıkmaya gerek yok. Özgürlükçü, fırsat eşitliğine dayalı bir siyaset yapmak istiyoruz. Görüşlerini özgürce ifade eden parti çalışmalarına katılan, partinin finanslarını aidatlarını düzenli ödeyen hak ve sorumlulukları bilen üyelerle yola çıkıyoruz. Kurucu teşkilat web üzerinden başvurarak üye olmuşlardır. Hiçbir referansları yok. Bu tam bir fırsat eşitliğidir” dedi.

‘GENÇLER VE KADINLAR SİYASETİN GÖVDESİ ’

Şeffaf bir siyaset yaptıklarını anlatan Ergün, “Siyasi partilerin temsilcileri maşallah ülkedeki hiçbir sorunun sorumlusu değiller. Siz parti yöneticileri hiç mi sorumlu değilsiniz. İktidar partisi İstanbul seçimlerini kaybetti. Bir tane sorumlu çıktı mı? Halk mı sorunlu? Nankör millet bizi takdir edemedi mi diyeceksiniz? Ana muhalefet partisi 20’lerde patinaj yapıyor yılladır. Görev süreleri sınırlı mı değil. Bir sorumlu oraya çık mı hayır. Kadınları ve gençleri siyasetin omurgası haline getirmek istiyoruz. Kadın ve gençlik kolları şuna yok kurmayı ilk etapta düşünmüyoruz. Çünkü gençleri ve kadınları kol olarak değil gövde olarak görüyoruz. Bundan sonra biz gençlerin kolları olacağız. Çünkü gençler ülkelerine sahip çıkmak için siyaset yapmak zorundalar. Bizden daha bilinçliler, bizden daha önleri açık, dünyayı daha iyi tanıyorlar” dedi. 

‘KORKU SİYASETİ YAPIYOR’

Sözlerini sürdüren Ergün, “Korku siyasetini umut siyasetine dönüştürmek istiyoruz. Maalesef iktidar unsurları korku siyaseti yapmayı sürdürüyorlar. Tam bir makyavelist düşünce içerisindeler. Millete korku vererek nereye kadar gidebilirsiniz? Korkutulmuş, sindirilmiş bir milletin dünyada yeri olabilir mi? Ülkeye yapılabilecek en büyük kötülüktür bu. İnsanlar devlet yöneticilerinden korktukları için değil sevdikleri için saygı göstermeliler. Çok şey söylenebilir ama dün bugün değil. Ekonomi bugün en büyük problem. Yapılması gereken basit şeyler var. Anayasa, kanun değişikliği gerektirmiyor. Bunlardan biri hükümetimiz iktisadi sorunların derinliğini, sürekliliğini küçük görüyor sorun yok diyor. Bir sorun olduğunu kabul etmemekle karşı karşıyayız” diye konuştu.

‘YÖNETİM VE ADALET SORUNU’

Ergün konuşmasının devamında iktidarı eleştiremeye devam ederek “Sorunları tek bir neden bağlıyorlar. Dış güçler kıskanıyor diyorlar. Dış güçler hep var. Bağışıklık sisteminiz güçlüyse mikroplar hiçbir hale demez. Kötü alışkanlıklardan vazgeçip bağışıklık sisteminizi güçlendirdiğinizde dış güçler diye bir şey kalmaz. Ciddi bir yönetim ve adalet sorunu var. Adaletsizlik güven sorununa yol açtı ve bunun soğurduğu büyük sorunlar ortaya çıktı. Canlandırma paketleri ayaküstü akla gelen fikirlerle yapılıyor. Hükümet bu konuda çok yetersiz” şeklinde konuştu.

‘ZİHNİYETİNİZİ DEĞİŞTİRİN’

“Hamaset ve kuru vaatlerle ekonomi kurtarılmaya çalışılıyor” diyen Başkan Yardımcısı Nihat Ergün, “Çok konuşmakla güven kazanılmaz. İktidarda nasıl bir basiret bağlanması var anlamıyorum. İstatistiki yöntemler ve rakamlarla oynayarak da güven sağlayamazsınız. İktidara bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Anayasayı değiştirin İMF’ye gidin demiyorum. Herhangi bir şeyi değiştirmeye gerek yok. Allah aşkına bu zihniyeti ve kafayı değiştirin. Bunu yapmakla işlerin büyük kısmı toparlanacaktır. İnşallah Türkiye bu sorunların hepsine deva bulmuş bir ülke olacak” diyerek konuşmasını tamamladı.

Tanıtım programına Teşkilat Başkanı Nihat Ergün, İl Başkanı Adem Koç, Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Ufuk Yaşar, Cem Avşar, Düzce ve Yalova il başkanları, kurucu il yönetimi katıldı.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Yeni Derince Haber Sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız