Ahmet Ünlü
Ahmet Ünlü

ECDADIN SAHİP OLDUĞU BİLİM , TEKNOLOJİ , ÖNGÖRÜ VE SORUMLULUK DUYGUSU

Daha önceki yazım da kendi kültürümüze sırtımızı dönmemiz nedeniyle ecdadımızı haksız yere cahillikle suçlayıp hak ettikleri övgü ve değerin verilmediğini vurgulayarak isim bazında bilim ve teknolojiye katkı veren

10 Eylül 2021 Saat: 07:53
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 718 kez okunmuştur

bilim adamlarımızdan bahsedeceğimi söylemiştim.Onlara geçmeden önce bu yazımda yazıyıda kısa tutmak için Mimar Sinandan iki örnek verip ecdadımızın bilim ve teknoloji yanında bizlere yani gelecek kuşaklara karşı sahip oldukları sorumluluk duygusunuda vurgulamak istiyorum .
Kanuni Sultan Süleymanın , Saruhan sancak beyi iken 22 yaşında vefat eden oğlu Mehmed için 1548 de Mimar Sinana yaptırdığı ŞEHZADEBAŞI CAMİ nin 90 lı yıllarda yapılan restorasyonu esnasında camiyi çevreleyen duvar kapısının üzerindeki kemer taşlarının çürüdüğü görülmüş ve değiştirilmesine karar verilmiştir. Kemer emniyete alındıktan sonra tepedeki kilit taşı sökülmüş orada özenle bir oyuğa yerleştirilmiş içinde yazılı kağıt bulunan bir şişe bulunmuştur . Osmanlıca yazılan bu kağıt malesef okunamadığı için bir uzmana tercüme ettirilmiştir . Bunun Mimar Sinan tarafından yazılmış bir mektup olduğu anlaşılmış ve okuyanları hayrete düşürmüştür . Mektup şöyle başlamaktadır . " BU KEMERİ OLUŞTURAN TAŞLARIN ÖMRÜ 400 SENEDİR . BU MÜDDET ZARFINDA BU TAŞLAR ÇÜRÜMÜŞ OLACAĞINDAN SİZ BU KEMERİ YENİLEMEK İSTİYECEKSİNİZ . BÜYÜK İHTİMALLE YAPI TEKNİKLERİDE DEĞİŞECEĞİNDEN BU KEMERİ YENİDEN NASIL İNŞA EDECEĞİNİZİ BİLEMİYECEKSİNİZ . İŞTE BU MEKTUBU BEN SİZE NASIL İNŞA EDECEĞİNİZİ ANLATMAK İÇİN YAZIYORUM. " demiş ve daha sonra o taşları anadolunun neresinden getirttiklerini de söyleyerek kemerin nasıl inşa edildiğini anlatmıştır. Bu mektubu ilginç yapan o günkü teknolojiyle taşların 400 yıl ömrü olduğunu bilmesi , bu kadar yıl bozulmadan kalan kağıt ve mürekkep kullanması , dahada önemlisi 400 yıl sonrasını dikkate alan SORUMLULUK DUYGUSUDUR.

1585 Yılında yapılan Manisa MURADİYE CAMİ deki DEPREM TERAZİ TAŞLARI yaklaşık 440 yıldır ilk yapıldığı gibi çalışmaktadır. Bunlar Mihrabın her iki tarafında bulunan dikey mermer sütunlardır ve elle rahat bir şekilde çevirilebilmektedirler . Deprem veya başka nedenlerle kayma , oturma halinde caminin statiği değişecek sütunlar sıkışarak döndürmek mümkün olmayacaktır. Sütunların yaklaşık 440 yıldır çeşitli depremler ve çeşitli yer hareketlerinden etkilenmemesi Osmanlının bilim ve teknolojideki gelişmişliği ve gelecek kuşaklara karşı sorumluluk bilincinin ne denli büyük olduğunu gösteren önemli bir kanıttır.

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya 1 yorum yapılmıştır
Mustafa Atsüren 20.09.2021 18:03
Ahmet kardeşim,seni mesleğinde başarılı bir kişi olarak tanıyordum.O zaman da seni takdir ederdim.Fakat emekli olduktan sonra bu tür yeteneklerinin olduğunu da öğrenmiş bulunuyorum.Yazdığın her yazını zevkle okuyorum. Selam ve sevgilerimle.
 

Yeni Derince Haber Sitesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız